Çiğ tavuğu sakın yıkamayın!

Çiğ tavukta bulunan kampilobakter adı verilen bakteri besin zehirlenmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi. Bu yüzden tavuğu pişirmeden önce yıkamanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak uzmanlar bunun çok kötü bir fikir olduğunu söylüyor. Kırmızı et ve kümes hayvanları, mutfağınıza gelene kadar çeşitli faktörler, özellikle hayvan dışkısıyla kirlenir.

Yıkadığınızda eti temizlediğinizi düşünüyorsunuz ancak su damlacıklarıyla bakteriyi ellerinizden tezgahınıza, pişirme gereçlerinizden kıyafetlerinize kadar yayıyorsunuz. NHS UK’in araştırmasına göre su damlacıkları her yönde 50 cm’den uzağa yayılabilir. Besin zehirlenmesi için birkaç kampilobakter yeterlidir.

Peki bakteriden kurtulmak için ne yapılmalı?
 
Tavuğu ağzı kapalı bir kapta veya pakette saklayın. Tavuğun suyunun diğer yiyeceklere sıçrama ihtimaline karşı buzdolabının alt kısmında saklayın.

Elleriniz ve kullandığınız gereçler olmak üzere tavuğa temas eden her şeyi iyice yıkayın.Tavuğu yeterince pişirmelisiniz. Tavuğun içi dışı tamamen pişmeli, pembe kalmamalı.

 

Bir önceki yazımız olan Günlük 5 gramdan az tüketin! başlıklı makalemizde beslenme, kalp sağlığı ve kronik hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir