Sağlık Bakanı Akdağ – Yerli Ilaç Sanayinin Teşvik Edilmesi Kararı

SELMA KASAP – Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de her üç kişiden birinin obez olduğunu belirterek, Toplumun üçte biri obez, üçte biri kilo fazlası, üçte biri de normal. Bu durumda dünyada 10 ülke ancak var. Biz de o 10 ülke içine girdik. Kötü 10’dayız. dedi.

Bakan Akdağ, muhabirine yaptığı açıklamada, yerli ilaç sanayinin teşvik edilmesi kararı sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin, eş değer ilacı üretilmiş bir formülün Türkiye’de üretilenlerinin özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından satın alınması üzerindeki çalışmaların hemen hemen sonuna gelindiğini belirtti.

SGK’nın tercih ettiği ilacı listeye alma gibi bir hakkı bulunduğunu anlatan Akdağ, Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’de eğer eş değer bir ilaç varsa yurt dışından ithal edilen firmalara şunu söylüyor, ‘getirin siz de ilacınızı Türkiye’de üretin, ürettirin, sizden de satın alalım’. Aksi halde satın almayacağız. Biz Türkiye’de üretileni satın alacağız. Çünkü kalite açısından Türkiye’de üretilenin yurt dışından gelenden eksiği yok, fazlası var. O zaman ne diye paramızı dışarıya verelim? Başlangıçta 600-700 milyon lirayla muhtemel başlayacak. Çünkü piyasada bir ilaç darlığının da olmaması lazım. Muhtemelen 2 milyar liraya kadar çıkabilir. Yani yurt dışına verdiğimiz bu parayı ödemeyeceğiz. Bu para Türkiye’de kalacak. diye konuştu.

Bu konunun hayata geçmesiyle hem cari açığın hem dış ticaret açığının azalmasının sağlanacağını vurgulayan Bakan Akdağ, ayrıca uygulamanın Türkiye’de üretim yapan firmaların istihdam oluşturmasına, Türkiye’de yatırımın çoğalmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Yurt dışı firmaların sanki kendi ilaçları daha üstünmüş gibi bir hava yaratmaya çalışabileceklerini aktaran Akdağ, Bunun için de vatandaşlarımızı uyarmamız lazım. Sağlık Bakanlığı herhangi bir ilaç için yurt dışında veya yurt içinde üretilsin, ‘bu ilaçlar, eş değerdir, birbirinin aynısıdır’ ruhsatını vermişse hiç kimse endişe etmesin. Evet o ilaçlar birbirinin aynısıdır. Reklamın büyüsünden kurtulalım. Bu hususta Sağlık Bakanlığının uygulamaları çok net ve güvenilirdir. dedi.

Tıbbi cihazların Türkiye’de yapılması konusuna da değinen Akdağ, Cazibe Merkezleri Programının uygulanacağı 23 il başta olmak üzere yerine göre satın alma garantileri vererek tıbbi cihazların da Türkiye’de üretilenlerini daha büyük oranda kullanacağımız bir döneme geçiyoruz. Bunun 2017’de örneklerini göreceğiz inşallah. diye konuştu.

Akdağ, 2012’de 19 milyon dolar olan tıbbi malzeme ihracatının 600 milyon dolar olduğunu, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 20’ler gibi oldukça düşük seviyelerde seyrettiğini bildirdi.

Medikal malzemeleri sektörle birlikte grupladıklarını, birbirine benzer proseslerle üretilebilecek malzemeleri bir araya topladıklarını aktaran Sağlık Bakanı Akdağ, Bunlar için belli satın alma garantileri uygulayarak, bunları Türkiye’de ürettireceğiz. dedi.

Sadece bir ya da bir iki firmanın üretiminin problem oluşturabileceğini belirten Akdağ, Burada da tahminen en az iki milyar liralık bir potansiyel de var. Biraz artırılabilir ama ilk hesaplamalarımız böyle. 2017’de hem ilaç hem medikal malzeme için bu uygulamaları yaşamaya başlayacağız. 2018, 2019’da da yaygınlaştıracağız. değerlendirmesini yaptı.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Bakanı Akdağ: Bize İstikrarlı Bir Yönetim Gerekiyor (4) başlıklı makalemizde 4, Akdağ ve Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir